Latest NewsOdia Facts To Know

Facts about Valentine’s Day in Odia Language

'ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ଡେ' ପାଳନ ର ମହତ୍ବ

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଆଜି ହେଉଛି ଫ୍ରେବୁଆରୀ ୧୪ ତାରିଖ ଯାହାକୁ ‘ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଡେ’ ଭାବେ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳ ଅନେକ ବର୍ଷରୁ ପାଳନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି | ତେବେ ଏହାକୁ ପ୍ରେମର ଦିନ ଭାବେ ଅଦ୍ୟବଧି ପାଳନ କରା ଯାଇ ଆସୁଛି | ଏହି ଦିନଟି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ବହନ କରେ |

ଏହି ଦିନଟି ବିଭିର୍ଣ ଦେଶରେ ଭିର୍ଣ ଭିର୍ଣ ବିଶ୍ବାସ ସହକାରେ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଏ | ମୁଖ୍ୟତଃ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶରେ ଏହି ଦିନଟିକୁ ବେଶ୍ ଧୁମଧାମ୍ ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ଦେଶଗୁଡିକରେ ଏହି ଦିନକୁ ସ୍ଥଳ ବିଶେଷରେ ଭିର୍ଣ ଭିର୍ଣ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଥାଏ | ଯେପରିକି ଚୀନ୍ ରେ ଫ୍ରେବୁଆରୀ ୧୪ କୁ ‘ନାଇଟ୍ସ ଅଫ୍ ସେଭେନ୍ସ”, ଜାପାନ୍ ଓ କୋରିଆରେ ‘ହ୍ବାଇଟ୍ ଡେ’ ନାମରେ ଜଣା ଯାଏ | ଆଉ ପୁଣି ଏହି ଦେଶଗୁଡିକରେ ତ ପୁରା ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରେମପୂର୍ଣ ଭାବର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ, ଉପହାର, ଫୁଲ ଆଦିର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ଚାଲିଥାଏ | ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ରେ ଆମେରିକା ଦେଶ ଫ୍ରେବୁଆରୀ ୧୪ ‘ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଡେ’ କୁ ଛୁଟି ଦିବସ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା |

Facts about Valentines Day in Odia
Facts about Valentines Day in Odia

ୟୁ.ଏସ୍ ର ଗ୍ରୀଟିଙ୍ଗ୍ କାର୍ଡ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧ବିଲିୟନ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍(ପ୍ରେମିକ-ପ୍ରେମିକା)ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଅଭିନନ୍ଦନର କାର୍ଡ ଦିଆ ନିଆ ହୁଅନ୍ତି ଯେଉଁ ଦିନ କି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପରେ ସର୍ବାଧିକ କାର୍ଡ ବିକ୍ରି ହେବାର ଦିନ ଭାବେ ଦ୍ବିତୀୟ |

Valentines Day Odia Wishes

ଏପରି କୁହାଯାଏ ଯେ ‘ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଡେ’ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସେଣ୍ଟ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଙ୍କର ନାମ ଅନୁସାରେ ରଖାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହି ସେଣ୍ଟ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଐତିହାସିକଙ୍କର ବିଭିର୍ଣ ମତ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସଠିକ୍ ସୂଚନା ବା ମତ ମିଳି ପାରି ନାହିଁ | ୧୮୬୯ ମସିହାରେ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ଚର୍ଚ୍ଚ ସମୁଦାୟ ୧୧ଜଣ ସେଣ୍ଟ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ଥିବା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ମାନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୧୪ ଫ୍ରେବୁଆରୀରେ ଏକ ସମାରୋହ ପାଳିବାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା | ଉକ୍ତ ୧୧ଜଣ ସେଣ୍ଟ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ ଥିଲେ ରୋମ୍ ର ସେଣ୍ଟ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ |

୧୨୬୦ ମସିହାରେ ସଙ୍କଳିତ ହୋଇଥିବା ” Aria Of Jacob’s Diversion” ନାମକ ପୁସ୍ତକରେ ସେଣ୍ଟ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନଙ୍କ ବିଷୟରେ ବର୍ଣନା କରାଯାଇ ଥିବାର ଜଣା ଗଲା ଓ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଅନୁସାରେମ ୩ୟ ଶତୀବ୍ଦୀରେ ରୋମ୍ ରେ ସମ୍ରାଟ କାଲଡିୟସ୍ ଙ୍କର ଶାସନ ଥିଲା | କାଲଡିୟସ୍ ଙ୍କ ଅନୁସାରେ ବିବାହ କରିବା ହେତୁ ପୁରୁଷଙ୍କର ଶକ୍ତି ଓ ବୁଦ୍ଧି ହ୍ରାସ ପାଇ ଥାଏ | ତେଣୁ ସେ ଆଦେଶ କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ସୈନିକ ଓ ଅଧିକାରୀ ବିବାହ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ | ସେଣ୍ଟ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଏହି ଆଦେଶର ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ |

Valentines Day Odia Sms Shayari

କିନ୍ତୁ ସେଣ୍ଟ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଅନ୍ୟ ସୈନ୍ୟ ଓ ଅଧିକାରୀମାନେ ବିବାହ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ | ତେଣୁ କାଲଡିୟସ୍ ୧୪ ଫ୍ରେବୁଆରୀ ୨୬୯ ରେ ସେଣ୍ଟ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଙ୍କୁ ଫାଶୀ ରେ ଚଢାଇ ଦେଇଥିଲେ | ଆଉ ସେହି ଦିନ ଠାରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଫ୍ରେବୁଆରୀ ୧୪କୁ ପ୍ରେମ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରା ଯାଇ ଆସୁଛି |

ଏପରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ସେଣ୍ଟ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ନିଜ ମୃତ୍ୟୁ ସମୟରେ ଜେଲର୍ ଙ୍କର ନେତ୍ରହୀନ କନ୍ୟା ଜେକବ୍ସ ଙ୍କୁ ନିଜର ନେତ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଓ ଏକ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଲେଖି ଥିଲେ ; ଯେଉଁଥିରେ ଶେଷରେ ସେ ଏହା ଲେଖିଥିଲେ ଯେ, ‘ତୁମର ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍’ | ଯାହାକୁ ପରେ ଫ୍ରେବୁଆରୀ ୧୪ ତାରିଖକୁ ସେଣ୍ଟ୍ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଙ୍କ ନାମରେ ଅର୍ଥାତ୍ ‘ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଡେ’ ନାମରେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି ଓ ଏହି ‘ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଡେ’ ନାମରେ ନିସ୍ବାର୍ଥ ପ୍ରେମ ସନ୍ଦେସର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ନିଜ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ସହ ହୋଇ ଆସୁଛି |

ଆମର ଅଗଣିତ ପ୍ରିୟ ପାଠକ ପାଠିକାଙ୍କୁ ‘ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଡେ’ର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ଶୁଭ କାମନା !

Comments

comments

Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
ଜମାରୁ ମିସ କରନ୍ତୁନି !!! - DON’T MISS OUT !!!
Subscribe To OdiaWeb
Be the first to get latest updates and exclusive content straight to your email inbox.
ନୁଆ ନୁଆ ନିଉଜ ଆଉ ତଥ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ମେଲ ରେ, ଆଜିହିଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ ।

ନିଉଜ, ଫିଲ୍ମ, ଗୀତ, ଫଟୋ, ଭିଡିଓ, ଶାୟରୀ, ମୋବାଇଲ ଆପ୍, ଚାକିରୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଆହୁରି କେତେ....
Stay Updated
Give it a try, you can unsubscribe anytime.  ଆପଣ କେବେବି ଅନସବସ୍କ୍ରାଇବ କରିପାରିବେ ।
Close
X