Latest NewsOdia Facts To Know

ଆର.ବି.ଆଇର କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ! ଖୁଚୁରା ନେବାକୁ ମନା କଲେ ଭୋଗିବାକୁ ହେବ ସାତ ବର୍ଷ କାଳ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ

7 Year Jail If you Deny Coins

ସବୁ ପ୍ରକାର କଏନ ବୈଧ ଓ ଏଣିକି ଖୁଚୁରା ନେବାକୁ ମନା କଲେ ଭୋଗିବାକୁ ହେବ ସାତ ବର୍ଷ କାଳ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ |
ଆପଣଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁ ଯେ ୮ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ ମସିହା ସଂନ୍ଧ୍ୟା ୮.୧୫ ରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ୫୦୦ ଓ ୧୦୦୦ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ କୁ ଅଚଳ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ନୂଆ ୫୦୦ ଓ ୨୦୦୦ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଜାରି କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ | ଆଉ ଏବେ ୨୦୧୬ ମସିହାର ଏହି ବିମୁଦ୍ରିକରଣକୁ ପାଖାପାଖି ୨ ବର୍ଷ ବିତି ସାରିଲାଣି |  ବିମୁଦ୍ରିକରଣର ସୁପ୍ରଭାବ ଆଶାନୁରୂପ ହୋଇ ନଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ସାଧାରଣ ଜନତା ସେ ସମୟରେ ନାହିଁ ନଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ |
ଆଜି ବି ଲକ୍ଷ କରାଯାଉଛି ଯେ ଅନେକ ଲୋକ ବିଶେଷ କରି କଏନ କୁ ନେଇ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି | କେତେବେଳେ କଏନ ଅସଲି ବା ନକଲି ଏ ବିଷୟକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ବା କଏନ ଅଚଳ ବୋଲି ଗୁଜବକୁ ବିଶ୍ବାସ କରି ଆଜି ବି ବଜାରରେ କଏନ ଗ୍ରହଣକୁ ନେଇ ଅନିଚ୍ଛା ଓ ସନ୍ଦେହ ଦେଖାଦେଉଛି । କେଉଁଠି ୧୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ ଅଚଳ ହୋଇଗଲାଣି ତ ପୁଣି କେଉଁଠି ୧ ଟଙ୍କିଆ ଛୋଟିଆ କଏନ ଲୋକେ ନେବାକୁ ରୋକଠୋକ୍ ମନା କରିଦେଉଛନ୍ତି | ପୁଣି କେଉଁଠି ୫ଟଙ୍କିଆ ଓ ୨ ଟଙ୍କିଆ କଏନ ଗ୍ରହଣକୁ ନେଇ ଅସୁବିଧା ଉପୁଜୁଛି । ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ୟାଙ୍କ ମାନଙ୍କୁ ବି ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ବଡ କଥା ହେଲା, ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଏସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଅନେକ ଗାଇଡନାଇନ୍ ଜାରି କରାଯିବା ସତ୍ତ୍ବେ ବି ଲୋକେ ତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଅମଙ୍ଗ ।
ସରକାରଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା, ସମସ୍ତ ପ୍ରଚଳିତ କଏନ ବୈଧ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ଲୋକେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନାରାଜ । ଓଡିଶାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ କଏନକୁ ନେଇ ଏବେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କଏନକୁ ଏବେ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ନେଉନାହାନ୍ତି କହି ଉଭୟ ଗ୍ରାହକ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀ ଅମଙ୍ଗ ହେଉଛନ୍ତି। ଗ୍ରାହକ କହୁଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ ନେଉନାହାନ୍ତି, ବ୍ୟବସାୟୀ କହୁଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ ନେଉ ନାହାନ୍ତି । ସହର ହେଉ ଅବା ଗାଁ ଗହଳି ସବୁଠି କଏନ୍ ଅଚଳ ହୋଇଯିବା ଭଳି କୃତ୍ରିମ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଆପଣ ବି ହୁଏତ କଏନ କୁ ନେଇ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିର କେବେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବେ |
RBI Coins Rule in India and Odisha News
RBI Coins Rule in India and Odisha News
କଏନ୍ କେହି ନନେବାରୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ବେଶୀ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ । ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ତୃପକ୍ଷ  କଏନ୍ ଅଚଳ ହେବା କଥା ଗୁଜବ ଓ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କଏନ ବୈଧ ବୋଲି ଯେତେ ସ୍ପଷ୍ଟିକରଣ ରଖିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ଏକଥାକୁ ଶତପ୍ରତିଶତ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନାରାଜ | ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ(RBI) ଏପରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ କଏନ କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ଯଦି କେହି ଏହା ଅବୈଧ କହି ମନା କରନ୍ତି ବା କୁଣ୍ଠା ବୋଧ କରନ୍ତି ତେବେ ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିପାରେ । ଆପଣଙ୍କ ଅବଗତି ପାଇଁ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କଏନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆପଣ ପୁଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା କି ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାତ ବର୍ଷ କାଳ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିପାରେ ।
ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରବକ୍ତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଯେଉଁ ସବୁ କଏନ ଜାରି କରାଯାଇଛି , ତାହା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିୟମ ଆଧାରରେ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ସମସ୍ତ କଏନ ବୈଧ ଅଟେ । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି କଏନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦିଅନ୍ତି ତେବେ ତାର ସୂଚନା ତୁରନ୍ତ ପୁଲିସକୁ ଦେବା ଉଚିତ , କାରଣ ଏଭଳି କରିବା ଅପରାଧ ଅଟେ । ଆପଣ ବି ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଗତ କିଛି ମାସ ହେବା କଏନ ସବୁ ଅଚଳ ହୋଇଗଲାଣି ବୋଲି ଜୋର୍ ଦାର୍ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇ ଆସୁଛି । ତେବେ ଏହା ଏକ ଗୁଜବ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିପ୍ରତି ଲୋକେ ସଚେତନ ହେବା ନିତାନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇ ଯାଇଛି ।
ଆଶା କରୁଛୁ କଏନ ର ବୈଧତାକୁ ନେଇ ଆମର ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କର ବହୁତ କାମରେ ଆସିବ |

Comments

comments

Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
ଜମାରୁ ମିସ କରନ୍ତୁନି !!! - DON’T MISS OUT !!!
Subscribe To OdiaWeb
Be the first to get latest updates and exclusive content straight to your email inbox.
ନୁଆ ନୁଆ ନିଉଜ ଆଉ ତଥ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ମେଲ ରେ, ଆଜିହିଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ ।

ନିଉଜ, ଫିଲ୍ମ, ଗୀତ, ଫଟୋ, ଭିଡିଓ, ଶାୟରୀ, ମୋବାଇଲ ଆପ୍, ଚାକିରୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଆହୁରି କେତେ....
Stay Updated
Give it a try, you can unsubscribe anytime.  ଆପଣ କେବେବି ଅନସବସ୍କ୍ରାଇବ କରିପାରିବେ ।
Close
X