Latest NewsOdia Facts To Know

4 Big Rules To be Enforced in India from 15th Feb 2019

ସାରା ଦେଶରେ କୀର୍ଯ୍ୟକୀରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଫ୍ରେବୁଆରୀ ୧୫,୨୦୧୯ରୁ ଏହି ୪ଟି ବଡ ନିୟମ

ମୋଦି ସରକାର ନିଜର ଶାସନ କାଳରେ ଦେଶରେ ଅନେକ ବଡ ବଡ ନୀତି ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି | ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ନିକଟରେ ପୁଣି ମୋଦି ସରକାର ନିମ୍ନ ୪ଟି ମୁଖ୍ୟ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ଓ ତାହାକୁ ଫ୍ରେବୁଆରୀ ୧୫, ୨୦୧୯ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି |
ଗତ ୧୦ ତାରିଖରୁ ଆସନ୍ତା ୧୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦି ସରକାର ମୁଖ୍ୟତଃ ନିମ୍ନ ୪ଟି ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ୪ଟି ନିୟମ କ’ଣ !
Top facts 4 Big Rules To be Enforced in India from 15th Feb 2019
Top facts 4 Big Rules To be Enforced in India from 15th Feb 2019
୧. ବଦଳିବ ସି.ବି.ଏସ.ସି.ର ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଟର୍ନ :-
କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଅର୍ଥାତ ସି.ବି.ଏସ.ସି ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର | ସି.ବି.ଏସ.ସି.ର ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଟର୍ନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି | ନୂଆ ପାଟର୍ନ ଅନୁସାରେ ଅବଜେକ୍ଟିଭ ଟାଇପ୍ ପ୍ରଶ୍ନ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ୨୫ ପ୍ରତିଶତ କରିଦେଇଛି |
୨. ପି.ଏମ ଶ୍ରମ ଯୋଗୀ ମାନଧନ ଯୋଜନା :-
୨୦୧୯ ବଜେଟରେ ମୋଦି ସରକାର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ‘ପି.ଏମ ଶ୍ରମ ଯୋଗୀ ମାନଧନ ଯୋଜନା’
ନାମକ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଏହି ଯୋଜନା ଆସନ୍ତା କାଲି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଚାଷୀମାନେ ପେନସନ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରି ପାରିବେ | ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ସମସ୍ତ ଚାଷୀ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମାସିକ ଆୟ ୧୫ ହଜାର ସେମାନେ ପେନସନ ପାଇବେ | ପେନସନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଦେବାକୁ ହେବ | ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ସରକାର ପ୍ରତି ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାସିକ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନସନ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି |
୩. ବନ୍ଦ ହେବ ବି.ଏସ.ଏନ.ଏଲ :-
ଆପଣ ଯଦି ବି.ଏସ.ଏନ.ଏଲ ଗ୍ରାହକ ତା’ ହେଲେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ହୁଏତ ନିରାଶ କରିବ | କାରଣ ଫ୍ରେବୁଆରୀ ୨୫, ୨୦୧୯ ଠାରୁ ଟେଲିକମ କମ୍ପାନୀ ବି.ଏସ.ଏନ.ଏଲ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଓ ଏଥି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି | ବହୁତ ଦିନ ଧରି ବି.ଏସ.ଏନ.ଏଲ କମ୍ପାନୀ କ୍ଷତିରେ ଚାଲିଛି | ସେଥିପାଇଁ ମୋଦି ସରକାର ଏହି କମ୍ପାନୀକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୧୭-୧୮ ମଧ୍ୟରେ ବି.ଏସ.ଏନ.ଏଲ କମ୍ପାନୀ ମୋଟ ୩୨୨୮୭ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ସହି ଥିଲା | ତେବେ ଏହି କ୍ଷତି ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି | ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏକ ବୈଠକ କରି କମ୍ପାନୀ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି |
୪. ଟିଭି ଚାନେଲ ଚୟନ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ତାରିଖ :
ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଡି.ଟି.ଏଚ କିମ୍ବା କେବଳ ଟିଭି ଦେଖୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର | ଟ୍ରାଇ ଅନୁସାରେ ଏବେ ଗ୍ରାହକ ନିଜ ପସନ୍ଦ ଅନୁସାରେ ଚାନେଲ ଚୟନ କରିପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ଶେଷ ତାରିଖ  ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ରୟଖା ଯାଇଛି | ଟ୍ରାଇର ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ, ଟିଭି ଚାନେଲ ଚୟନ ପାଇଁ ସମୟସୀମାର ତାରିଖ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆ ଯାଇଛି | ପୂର୍ବରୁ ଏଥିପାଇଁ ଅବଧି ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଲା | ଏହାପରେ ଜାନୁଆରୀ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହାର ସମୟସୀମା ବଢି ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ହୋଇଛି |
ଆମ ଠାରୁ ଏପରି ଉପାଦେୟ ସୂଚନା ପାଇ ନିଜକୁ ଅପଡେଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ରହନ୍ତୁ |

Comments

comments

Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Close
Back to top button
Close
X