Latest NewsViral Odisha

ଆଧାର କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁନଶ୍ଚ ଆଣିଲେ ନୂଆ ନିୟମ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲୋକମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡର ପ୍ରଚଳନ କରିଥିଲେ । ଆଧାର କାର୍ଡ ପ୍ରଚଳନ କରିବାରେ ସରକାରଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା, ଦେଶରୁ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ଓ କଳାବଜାରୀକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ରୂପେ ସମାପ୍ତ କରିବା । ସରକାରଙ୍କ ଗାଇଡ଼ଲାଇନରେ ଘୋଷଣା କରିଯାଇଥିଲା ଯେ, ସମସ୍ତ ନାଗରିକ ସେମାନଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ, ପାନକାର୍ଡରେ ସଂଯୋଗ କରିବା ଅର୍ନିବର୍ଜ୍ୟ । ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଠିକଣା, ଜନ୍ମ ତାରିଖ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର, ଫୋନ ନମ୍ବର ଆଦି ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ ଓ ଗୋପନୀୟ ତଥ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡର ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ, ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ ତଥ୍ୟକୁ ଅନ୍ୟମାନେ ହାସଲ କରି ପାରିବେ । ତେଣୁ କାହାରିକୁ ଆଧାର କାର୍ଡର ନମ୍ବର ଅଯଥାରେ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆଇନ ଅନୁସାରେଆଧାରକୁ ଏକମାତ୍ର ପରିଚୟ ଓ ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଓ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆଧାରରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଲିକ ହେଉଥିବା କାରଣରୁ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଧାରର ବ୍ୟବହାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ ବୋଲି  ମାନ୍ୟବର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ରାୟ ଦେଇଥିଲେ |

Aadhar Card Odia News

ଆଧାର ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ମାନ୍ୟବର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଆଧାରର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇ ଏହାର ବ୍ୟବହାରକୁ ସୀମିତ କରିଥିଲେ| ଯେପରିକି ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ବା କୌଣସି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ଆଧାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ ବୋଲି ମାନ୍ୟବର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ରାୟ ଦେବା ସହ  ଆଧାର ଆକ୍ଟର ସେକ୍ସନ-୫୭କୁ ଖାରଜ କରିଥିଲେ । ଆକ୍ଟ ସେକ୍ସନ-୫୭ ଅନୁସାରେ ସିମ କାର୍ଡ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା ।

ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ କେବଳ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆକ୍ଟ- ୧୩୯ଏଏ ଅନୁସାରେ ପାନ୍ ସହ ଆଧାର ସଂଯୋଗ, ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ନ(ITR) ପାଇଁ ଆଧାରର ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଆଧାର ଆକ୍ଟ ସେକ୍ସନ-୭ ଅନୁସାରେ କେବଳ ଜନମଙ୍ଗଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କ୍ଷେତ୍ରରେ (ଯେଉଁଠାରୁ ହିତାଧିକାରୀ ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି)ଆଧାରକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଥିଲା |  ମାତ୍ର କେତେକ ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନି ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଆଧାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି କହୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଥିବାରୁ ଏପରି ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନି ଓ ବ୍ୟାଙ୍କଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ଲାଗି  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂଆ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲେ । ଏହି ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ସଂଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ  ଆଧାର ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିବେ କିମ୍ବା ଯେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଧାର ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିବେ ସେମାନେ ୧କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା ସହ ୩ ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବେ ବୋଲି ମାନ୍ୟବର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Aadhar Card Odisha Latest News Updates

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଏହି ରାୟ ବିରୋଧରେ ଗଲେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଉଭୟ ଅର୍ଥ ଦଣ୍ଡ ଓ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବେ ।ତଥାପି  ଗଣମାଧ୍ୟରୁ ଏହି ସୂଚନା ପ୍ରାପ୍ତ ଯେ  ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଆଧାର ସଂଯୋଗକୁ ନେଇ ଅନୁମତି ପାଇଁ ପୁନର୍ବାର ବିଚାର ବିମର୍ଷ କରାଯାଉଛି । ଏନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଂକ୍ରାନ୍ତ କ୍ୟାବିନେଟ କମିଟିରେ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇ ଏଥିପାଇଁ ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ଆଇନ ଓ ପ୍ରିଭେନସନ୍ ଅଫ୍ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆକ୍ଟରେ ସଂଶୋଧନକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ମଂଜୁରି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାନ୍ୟବର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଆଧାର ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁନଶ୍ଚ ଏହିଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ଆସିଲେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧାର ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ସହଜ ହେବ । ଫଳରେ ମୋବାଇଲ ଫୋନର ନୂଆ ସିମ୍ ନେବା ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାହକମାନେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର ଦେବା ଲାଗି ଏହି ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ଅଣାଯିବ । 

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
ଜମାରୁ ମିସ କରନ୍ତୁନି !!! - DON’T MISS OUT !!!
Subscribe To OdiaWeb
Be the first to get latest updates and exclusive content straight to your email inbox.
ନୁଆ ନୁଆ ନିଉଜ ଆଉ ତଥ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ମେଲ ରେ, ଆଜିହିଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ ।

ନିଉଜ, ଫିଲ୍ମ, ଗୀତ, ଫଟୋ, ଭିଡିଓ, ଶାୟରୀ, ମୋବାଇଲ ଆପ୍, ଚାକିରୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଆହୁରି କେତେ....
Stay Updated
Give it a try, you can unsubscribe anytime.  ଆପଣ କେବେବି ଅନସବସ୍କ୍ରାଇବ କରିପାରିବେ ।
Close
X